piątek, 5 marca 2021

Wystawa malarstwa - "CYRK I DZIEWCZYNA"

 Zapraszamy na wystawę malarstwa 

zatytułowaną "Cyrk i dziewczyna"

Autorką obrazów jest Honorata Drążyk - mieszkanka Kozienic; w 2011 roku ukończyła Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie na kierunku grafika, ze specjalnością grafika warsztatowa. Tworzy głównie w technikach rysunkowych (suchy pastel, węgiel) i malarskich (akryl). Interesuje się literaturą i kulturą współczesną, muzyką oraz historią cyrku i Nowym Cyrkiem.

Wystawy artystki:

2014 r. - "motyle i zebry" - kawiarnia "Słodki leniuch", Kozienice;

2014 r. - "Post - Cyrk - Sz(t)uka" - księgarnio - kawiarnia "Między słowami", Lublin; Teatr Barakah, Kraków (wystawa zbiorowa);

2015 r. - III Piotrkowskie Biennale Sztuki - Ośrodek Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski (wystawa zbiorowa);

2014 r. - 2019 r. - wystawy cykliczne - "Zieleniak Pub", Kozienice;

2020 r. - 2021 r. - "Cyrk i dziewczyna" - Kozienicki Dom KulturyWystawa "Cyrk i dziewczyna" jest podsumowaniem kilku ostatnich lat mojej pracy artystycznej. Głównym tematem moich zainteresowań jest portret, przede wszystkim portret kobiecy, natomiast środkiem - farby akrylowe na płótnie. Zastosowanie zawężonej palety barwnej, ograniczonej do bieli, czerni  i całego spektrum szarości, pozwala mi skupić się na formach i eksperymentować z tradycyjnie pojętym malarstwem realistycznym. intensywny światłocień i kontrastowość, przejścia od szczegółowych detali anatomicznych do niejednoznacznych plam i kształtów pokrywających znaczne płaszczyzny obrazów odwołują się też do skojarzeń z klasycznymi technikami rysunkowymi i miograficznych oraz do szlachetnych analogowych technik fotograficznych. Sam "cyrk" jest tutaj dla mnie nie tyle nośnym hasłem, przywodzącym na myśl zabawę, pstrokaciznę i ludyczny humor, ile przywołaniem pewnego rodzaju estetyki, łączącej teatralność (makijaże, kostiumy), dramatyzm i cielesność. Cyrk to także przekraczanie zastanych porządków, łamanie schematów i oczekiwań (dotyczących też np. kanonów urody), cyrk to ryzyko i ciągłe szukanie równowagi między tym, co duchowe a tym, co materialne.

Honorata Drążyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz