czwartek, 18 marca 2021

Spotkanie online z Anną Kamińską

Zapraszamy 23 marca o godzinie 18:00 

na spotkanie autorskie z Anną Kamińską 

- autorką biografii Wandy Rutkiewicz, 

Simony Kossak i Haliny Kruger-Syrokomskiej. 

Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Spotkanie odbędzie się w formule on-line i będzie transmitowane wraz z tłumaczeniem na język migowy, a poprowadzi je Sylwia Chutnik.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/365961745124247

 

Podążanie własną drogą, siła, wytrwałość, upór, osiąganie sukcesów, działanie wbrew schematomi otoczeniu to tylko kilka cech, które łączą trzy bohaterki książek Anny Kamińskiej. Przyrodniczka Simona Kossak, która zamiast iść wytyczonymi przez jej znakomitych przodków artystycznymi ścieżkami, postanowiła wybrać zupełnie inną, wręcz sprzeczną z rodzinnymi tradycjami (takimi jak umiłowanie polowań) drogę. Z kolei alpinistki Wanda Rutkiewicz i Halina Krüger-Syrokomska postanowiły wejść do świata zdominowanego przez mężczyzn i swoimi osiągnięciami zaprzeczyć wizerunkowi słabej płci.

O sile kobiet, inspirujących życiorysach Rutkiewicz, Kossak i Krüger-Syrokomskiej oraz ich drogach do znalezienia się wśród symboli i autorytetów w swoich dziedzinach, a także o pracy nad biografiami od strony warsztatowej i etycznej porozmawiają dwie również niezwykłe kobiety:


Anna Kamińska – z wykształcenia polonistka, z zawodu dziennikarka i pisarka, autorka książek „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010)”, „Białowieża szeptem
Historie z Puszczy Białowieskiej (2017) oraz bestsellerowych biografii: „Simona. Opowieść
o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” (2015), „Wanda. 
Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” (2017) i „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet” (2019);


Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni, doktor nauk humanistycznych, autorka książek (m.in. „Kieszonkowy atlas kobiet” „Cwaniary”, „Smutek cinkciarza”, „Kobiety, które walczą: Rozmowy
z zawodniczkami sztuk walki”), publicystka, działaczka społeczna, laureatka nagród kulturalnych
i społecznych (w tym Paszportu Polityki).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz