piątek, 19 lutego 2021

Spotkanie online z Agnieszką Daukszą - autorką "Klubu Auschwitz"

Wirtualny Faktyczny Dom Kultury zaprasza na premierowe spotkanie z Agnieszką Daukszą, autorką książki "Klub Auschwitz". Poprowadzi je Joanna Gierak-Onoszko. Spotkanie współorganizują wydawnictwo Znak i InstytutR.

Spotkanie online odbędzie się 

22 lutego o godz. 20:00 

Będzie ono dostępne bez zapisu na Facebook pod adresem:

 https://www.facebook.com/events/747447959291963/     

Poniżej treść ogłoszenia zaczerpnięta ze strony wydarzenia w serwisie Facebook:

"... Co się robi po wyjściu z Auschwitz?  

Jedzie się do domu, rodziny? A co, jeśli domu już nie ma, a nikt z rodziny nie przeżył wojny? Jak toczy się życie pięć, dziesięć, pięćdziesiąt lat później? Agnieszka Dauksza - autorka bestsellerowej, wielokrotnie nagradzanej "Jaremianki" - postanowiła zapytać przeżywców, jak wygląda życie po obozie?

Stefan Lipniak całą  swoją młodość spędził w obozach. Gdy w końcu udało m,u się uciec i wrócić do domu, matka go nie rozpoznała. Obóz śnił mu się do końca życia.

Alfreda Gorączko z koleżankami doczekały wyzwolenia przez Rosjan i Anglików. Wspomina, że żołnierze z obu armii pili i dopuszczali się gwałtów. Dziś nikt nie chce jej uwierzy ć, że Rosjanin bronił ich przed Anglikami.

Halina Krzymowska razem z matką wydostały się transportem z niemieckiego obozu do Szwecji. Nie miały planu, nie wiedziały dokąd pójść. Los zesłał im hrabinę Siensford i tak trafiły na szwedzki zamek.

Wielu byłych więźniów nadal nosi w sobie wojnę. Jest zapisana w gestach, w pamięci ciała, chorobach, nawykach czy sposobach konfrontowania się z innymi. Wraca do nich we wspomnieniach i snach. Paradoksalnie dotąd nie ma zbiorczej nazwy dla doświadczenia polskich przeżywców. Ich życie jest życiem "po" obozie. Niektórzy z rozmówców autorki, ostatni świadkowie, po raz pierwszy opowiedzieli swoją historię. I nieformalnie przyjęli ją do swojego klubu - bo jako jedna z niewielu chciała ich wysłuchać.

Współorganizacja: Znak".


Książka "Klub Auschwitz" oraz "Jaremianka" dostępne w naszej bibliotece - serdecznie zapraszamy


 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz