wtorek, 7 maja 2013

Spektakl Teatru Profilaktyki i Edukacji "Maska"

W poniedziałek 6 maja 2013r., z okazji miesiąca bibliotek i książki, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy odbył się spektakl teatralny zorganizowany przez GBP (Gminną Bibliotekę Publiczną) w Jedlni-Letnisku i sfinansowany ze środków Gminnego Programu Problemów Alkoholowych.  
Dzięki współpracy ze szkołą w Jedlni-Let. odwiedziło nas i obejrzało widowisko około 80 dzieci. 


Aktorzy Teatru Profilaktyki i Edukacji "Maska" z Krakowa zaprezentowali przedstawienie pt. "Tajemnica zaginionych liter", które miało na celu uwrażliwienie dzieci na potrzebę czytania i zdobywania wiedzy. Bajka przybliżyła dzieciom sposób funkcjonowania biblioteki oraz pokazała, że książki mają duszę.


Pewnego dnia okazuje się, że z książek w bibliotece zniknęły wszystkie litery. Bibliotekarka załamana tym faktem prosi o pomoc detektywa Lupę.


 Podejrzewa, że ktoś litery ukradł. Detektyw to miłośnik książek, który już niejedną książkę wybawił z opresji. Kiedy rozpoczyna śledztwo, trop prowadzi do osoby, która liter używa i ich potrzebuje. Tak spotyka Artystkę. 


Litery są jej potrzebne do zapisywania pomysłów, do poznawania nowych tekstów. Artystka przekonuje Detektywa, że litery zapisane w notatkach są jej własnością, ale próbuje pomóc dzieląc się z Detektywem wierszem o abecadle, którego akurat uczyła się do najnowszej roli. Ślad prowadzi dalej i gdy Detektyw jest już pewien, że znalazł winnego następuje całkowity zwrot akcji 


i ku zaskoczeniu wszystkich okazuje się, że liter nikt nie porwał, lecz odeszły z biblioteki same, ponieważ dzieci nie przychodziły do biblioteki i nie wypożyczały książek. Literki schroniły się u  Królowej Liter – Literatury,


 ponieważ Ona je kochała i nie czuły się u niej samotne i niepotrzebne. Po usilnych prośbach detektywa i solennym ślubowaniu dzieci z widowni,


 że będą odwiedzać bibliotekę i czytać książki, litery zgodziły się wrócić na strony książek. 

Po zakończeniu spektaklu dzieci zwiedziły bibliotekę w Jedlni-Letnisku i zapoznały się z jej działalnością.  

4 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajnie, że w bibliotekach organizowane sa tego typu przedstawienia. Kto wie, może kiedyś któryś z aktorów będzie miał możliwość wystąpienia na deskach teatru https://teatrszekspirowski.pl który słynie ze swojej jakości i dobrych aktorów. Wiadomo od czegoś trzeba zacząć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, że dzieciaki poznają teatr i to, jak wygląda cały spektakl. Ja jestem ciekawa, czy w teatrze https://teatrkomedia.pl/ można znaleźć jakieś propozycje dla dzieciaków, ponieważ chętnie pokazałabym swoim dzieciom, jak to wszystko wygląda. Niech poznają kulturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń