piątek, 24 czerwca 2022

Historia przedszkola, do którego chodziliśmy....

Tym razem udało się dotrzeć do zdjęć i informacji o budynku na ulicy Żeromskiego, który zna, pamięta i pewnie nie raz wspomina wiele osób, szczególnie z nieco starszego pokolenia. 😃😃😃 Mowa tu o dawnym przedszkolu. Wcześniej już publikowałyśmy kilka zdjęć na ten temat, ale dzisiaj trochę historii, o której opowiedział obecny właściciel willi. Budynek, około roku 1900 zaprojektował pierwszy właściciel posiadłości Pan Maciej Glogier, znany radomski społecznik i prawnik . Około roku 1910/1915 dom kupił Pan Władysław Tyliński i z rodziną przyjeżdżali tu na lato. Państwo Eugenia i Władysław Tylińscy w 1928 roku ufundowali jeden z dzwonów do naszego kościoła. Dzwon nosił imię Kazimierz i Maria (imiona dzieci państwa Tylińskich), ozdobiony był z jednej strony wizerunkiem św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz napisem: "Święta Tereso, przyczyniaj się za nami", z drugiej zaś wizerunkiem Najświętszego Serca Jezusa i napisem: "Wszechmocne Serce Jezusowe, błogosław nam". Niestety zarówno ten dzwon, jak i pozostałe zostały zrabowane przez niemieckie władze okupacyjne w 1941 roku, w celu przetopienia. Niemcy pokusili się nawet na balustradę balkonową z domu państwa Tylińskich. 
 
Pani Eugenia Tylińska z Marią i Kazimierzem
Przedwojenne zdjęcie domu
Balkon, z którego Niemcy ukradli balustradę

Eugenia i Władysław Tylińscy
Maria Tylińska z przyjaciółkami (zdjęcie przedwojenne)

Rodzina Tylińskich
Maria z przyjaciółkami
Syn państwa Tylińskich Kazimierz zginął w Oświęcimiu około 1943 roku, dokąd trafił za działalność patriotyczną. Córka Maria zmarła w 1957 roku. W czasie II wojny w budynku stacjonował prawdopodobnie komendant obozu w Siczkach, a po wojnie była tam siedziba Urzędu Bezpieczeństwa, w piwnicach więziono aresztowanych. Domu formalnie nigdy władze komunistyczne nie zabrały właścicielom, ale został on jednak przeznaczony na przedszkole, państwo Tylińscy teoretycznie mogli korzystać w dwóch pokojów w czasie pory letniej, ale tak się nie działo. Najpierw placówkę przedszkolną prowadziły siostry zakonne, później przejęły ją władze świeckie. W roku 2004 prawowici właściciele odzyskali po latach swój dom i zaczęli go remontować. Interesującym znaleziskiem była niemiecka radiostacja, ukryta na strychu.
Informacje pochodzą z relacji obecnego właściciela domu i pracy podyplomowej Pani Marzeny Dróżdż-Zagożdżon pt.: "Parafia Opieki Św. Józefa w Jedlni-Letnisko w latach 1921 1992" (dostępnej w naszej bibliotece).

 

Dom już po częściowym remoncie
W trakcie remontu
Tuż po odzyskaniu
Uzupełniona balustrada
Wyremontowane wejście do willi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz