wtorek, 4 października 2016

Wystawa malarstwa i tkactwa artystycznego Janiny Ciechanowicz

Zapraszamy do biblioteki na wystawę tkactwa
i malarstwa Pani Janiny Ciechanowicz. 


Artystka urodziła się 19 maja 1919 roku na Kresach Wschodnich w Mikulicach, w rodzinie zubożałej szlachty. W wieku 24 lat owdowiała, po wojnie i zmianie granic postanowiła wyjechać do Polski, osiadła w Pile. W 1946r. podjęła pracę w szkole krawieckiej jednocześnie dokształcając się. Ukończyła studia pedagogiczne i matematyczne na uniwersytetach w Warszawie i Łodzi. W 1961r. przeprowadziła się do Radomia i objęła stanowisko dyrektorki szkoły odzieżowej, na którym przepracowała ponad 15 lat. Kochała swoją pracę - wykonywała ją z wielka pasja i oddaniem, wielu absolwentów "Odzieżówki" pamięta Panią Janinę do dziś.
Po przejściu na emeryturę zapisała się do ogniska plastycznego,  w którym przez sześć lat poznawała tajniki tkactwa i malarstwa. Jej obrazy i tkaniny przesycone są miłością do życia, wrażliwością na uroki przyrody i wewnętrznym ciepłem. Pani Ciechanowicz miała ponad  40 wystaw w Radomiu i nie tylko. Największą i jedną z ostatnich była wystawa w Resursie z okazji 90 urodzin. Jej prace były często nagradzane i wyróżniane.
Za swoje dokonania zawodowe i artystyczne została doceniona licznymi odznaczeniami i nagrodami m.in.: krzyż  Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złota Odznaka ZNP, Zasłużony Działacz Kultury. Zmarła w wieku 96 lat 23 października 2015r.
Zapraszamy na wystawę i jej uroczyste zamknięcie
23 października 2016r. (niedziela) na godz. 12-tą.

  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz