niedziela, 23 lipca 2017

Wystawa czterech artystek

Jak Państwo wiecie, w naszej bibliotece funkcjonuje mała galeria sztuki.
Obecnie gościmy prace czterech radomskich artystek:

Pani Bożenna Popławska
Od 1975 r. mieszka w Radomiu. Ukończyła PLSP w Bydgoszczy i Państwowe Zaoczne Studium Oświaty i Kultury Dorosłych oraz eksperymentalne szkolenia teatralne i artystyczne w Lublinie. Jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydziału Sztuk Pięknych. Dyplom magistra sztuki uzyskała w 1975 roku.
Twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki i projektowania graficznego. 24 wystawy indywidualne, w tym z okazji 20, 25, 30 i 35 lecia pracy twórczej. Wydała 2 albumy – „Radom i ziemia radomska w malarstwie i rysunku”, „Z MOICH STRON – RADOMSKI ALBUM MALARSTWA I RYSUNKU Bożeny Popławskiej”. Udział w ponad 100 wystawach zbiorowych, okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w Brukseli, Tokio, Daugavpils, Magdeburgu, Nowym Jorku. Komisarz plenerów malarskich, wystaw, aukcji plastycznych. Działa społecznie w Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1975r.), Towarzystwie Inicjatyw Kulturalnych „ART” w Radomiu, Towarzystwie Dzieci Autystycznych w Radomiu, Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych w Australii, Danii, Francji, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Polsce, USA, Watykanie, Węgrzech. Pastele otrzymali m.in: Jan Paweł II, Papież Benedykt XVI, Lech Wałęsa, Rita Gombrowicz, Józef Glemp, bp. Zygmunt Zimowski, Leszek Kołakowski, przedstawiciele władz lokalnych, krajowych i ambasad wielu krajów. Kilkanaście nagród i wyróżnień w dziedzinie plastyki, w 1984 – Stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki, 1991,94 – Stypendium Wojewody w dziedzinie plastyki. Odznaczona ZŁOTĄ ODZNAKĄ ZPAP, w 2010 roku za całokształt działalności twórczej odznaką MKiDN - ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ.




Pani Monika Rusin-Szara
Ukończyła Instytut Wychowania Astystycznego (Obecnie Instytut Sztuk Pięknych na UMCS w Lublinie). Prowadziła zajęcia plastyczne z grafiki komputerowej w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu. Realizuje zamówienia plastyczne takie jak malarstwo sztalugowe, ścienne, ilustracje, kopie, portrety i inne, wykonuje projekty w grafice komputerowej współpracując z agencjami komputerowymi. Stosuje różnorodne techniki m.in., olej, akwarela, pastel, malarstwo na szkle, rysunek oraz rękodzieło artystyczne. Wykonuje biżuterię unikatową oraz dekoracyjne przedmioty użytkowe według własnych projektów. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie w zakresie arteterapii i terapii zajęciowej oraz oligofrenopedagogiki, jest przekonana, że zastosowanie technik plastycznych w połączeniu z odpowiednią muzyką jest niezwykle skuteczną formą terapii. Bierze udział w plenerach malarskich oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest członkiem Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych, współpracuje z grupą pań zajmujących się rękodziełem artystycznym "Zdolne Radomianki".




      Pani Małgorzata, Barbara Sarnowicz
Urodziła się 3.12.1953 r w Radomiu. Ukończyła Państwowe Ognisko Plastyczne w Radomiu w 1972r. Jest absolwentką Politechniki Świętokrzyskiej, Wydziału Materiałoznawstwa i Technologii Obuwia. Należała do Klubu Plastyka Amatora przy Towarzystwie Sztuk Pięknych w Radomiu .Obecnie jest studentką  II roku Wydziału Sztuki  na kierunku Malarstwo , Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu
Tradycje plastyczne wyniosła z domu rodzinnego po dziadku Aleksandrze Sarnowiczu, który ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych jako uczeń Leona Wyczółkowskiego.
Autorka rysuje i maluje od dziecka. Maluje głównie pejzaże i kwiaty a jej ulubioną techniką jest akwarela. Nie stroni też od malarstwa olejnego i suchej pasteli. Ucieka chętnie w świat sztuki bo tam odnajduje radość życia i wewnętrzny spokój.
Brała udział w wystawach Klubu Plastyka Amatora, wojewódzkich przeglądach twórczości amatorskiej, dorocznych wystawach(2007-2016) grupy plastycznej „Pasje i marzenia”. Brała udział w wystawach :poplenerowej „Śladami Oskara Kolberga w Przysusze, w Domu Kultury na Borkach, studenckiej grafiki warsztatowej. Dotychczas indywidualne wystawy malarskie odbyły się w Resursie Obywatelskiej w Radomiu , Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu, Bibliotece Publicznej w Iłży, Domu Kultury w Przysusze.




Pani Alicja Wojciechowska – Iwańczuk
Mieszka w Radomiu. Jest absolwentką Politechniki Warszawskiej Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej. Malarstwem zajmuje się ponad 15 lat, malując obrazy olejne, akwarele i akryle'oraz na szkle. Zdobywała wiedzę malarską uczęszczając na zajęcia w Szkole i Liceum Plastycznym w Radomiu, prowadzone przez artystów plastyków oraz na kurs rysunku i malarstwa organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury "Amfiteatr" w Radomiu. Jej obrazy można było oglądać na kilku wystawach w Radomiu i poza Radomiem. Brała także udział w plenerach malarskich w Przysusze, w Iłży oraz w Górach Sowich /plener o celach charytatywnych/. Działa także społecznie w Towarzystwie Inicjatyw Kulturalnych "ART" w Radomiu, Radomskim Bractwie Strzelców Kurkowych, Kolegium Odbudowy Zamku w Radomiu oraz Fundacji Malarze Uśmiechu. Obecnie studiuje malarstwo na Wydziale Sztuki na Uniwersytecie Technologiczno- Humanistycznym w Radomiu.
Autorka mówi o sobie: „W moich obrazach dominuje ruch i kolor, oddany w przestrzeni i czasie. Moim głównym dążeniem w malarstwie jest znalezienie wyrazu dla przeżyć i emocji, które są najbardziej nieuchwytne i trudne do zdefiniowania.



Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz